Badania marketingowe w branży spożywczej „Convenience food”


         Zmiana preferencji konsumenckich w ostatnich latach w Polsce, podyktowana wzrostem tempa życia, spowodowała dynamiczny rozwój rynku żywności wysoko przetworzonej tzw. convienience food (produkty/ dania mrożone, z puszki, półprodukty itp). Nowy, prężnie rozwijający się sektor przemysłu spożywczego jest łakomym kąskiem dla wielu firm. Konkurencja jest więc duża. W branży mówi się o 4 głównych producentach żywności wysoko przetworzonej. Każdy z nich, aby zachować swoją pozycję musi na bieżąco monitorować  rynek i reagować na jego potrzeby, które są coraz bardziej wyszukane. Dziś bowiem motywatorem zakupu dań gotowych nie jest jedynie brak czasu, ale również brak umiejętności kulinarnych, chęć skosztowania nowych smaków kuchni z różnych rejonów świata i jednoczesny brak chęci wobec czasochłonnych ich przygotowywań. Poszerzanie swoich kategorii produktowych, linii smakowych przez obecnych producentów żywności wysoko przetworzonej jest więc niezbędne by utrzymać się na rynku. Każdy jednak lunch nowego produktu powinien być poprzedzony realizacją serii badań marketingowych, które zapewnią powodzenie inwestycji (wzrost sprzedaży wśród aktualnych klientów oraz pozyskanie nowych odbiorców)  oraz odcisną pozytywne piętno na wizerunku firmy.

            Po pierwsze wskazane jest przeprowadzenie badania preferencji produktowych wśród aktualnych i potencjalnych klientów firmy. Owe badanie marketingowe dostarczy producentowi informacji na temat dalszego, perspektywicznego kierunku rozwoju tejże branży.  Czy w dalszym ciągu poszerzać linię produktów tradycyjnych typu: flaczki, pulpety, gołąbki, czy może zdecydować się na wprowadzenie do swojej oferty dań kuchni orientalnej? Jakie jest zapotrzebowanie na np. „smak kuchni chińskiej zaklęty w słoiku” wśród aktualnych konsumentów convenience food oraz czy osoby, które do tej pory nie były odbiorcami tego typu żywności, byłyby zainteresowane zakupem takiego produktu?  Pozyskanie odpowiedzi na powyższe pytania pozwoli zdiagnozować dogodną do zagospodarowania niszę produktową.

            Gdy już będziemy wiedzieć „co” należy wyprodukować (danie kuchni tradycyjnej vs. potrawy kuchni egzotycznej), kolejnym krokiem powinno być badanie testowe,  przygotowanych przez technologów żywienia, prototypów dań. Na podstawie wcześniejszego badania marketingowego– preferencji produktowych nie jesteśmy bowiem w stanie określić dokładnego smaku, który przypadłby do gustu „wybrednym” konsumentom. Badanie testowe – testy smaku realizowane na kwotowych próbach respondentów, przeprowadzone  w paradygmacie ilościowym, pozwoli na precyzyjne określenie opinii konsumentów na temat danego dania. Warto jest równocześnie wprowadzić do tego typu badań elementy zogniskowanego wywiadu grupowego by pogłębić otrzymane w ankiecie informacje np. co znaczy ocena 3 na pięciostopniowej skali ostrości potrawy. Na tym etapie przygotowania produktu możemy bowiem jeszcze  dowolnie eksperymentować składnikami naszych dań.   A trzeba wiedzieć, iż czasem szczypta soli może okazać się tym, co zadecyduje o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Tego typu badania marketingowe, połączone z degustacją nowych produktów, cieszą się olbrzymi zainteresowaniem ze strony respondentów. Aktualni klienci danej firmy, proszeni o pomoc w doborze nowych dań czują, iż ich opinia ma wpływ na działania podejmowane przez firmę, a to niewątpliwie umacnia ich relację z marką (podwaliny zachowań lojalnościowych).

            Dodatkowo warto by w trakcie przeprowadzania badań marketingowych, podczas których testowane są smaki poszczególnych prototypów, przetestowane zostały również różne linie opakowań, etykiet, nazw nowych produktów. Nie od dziś bowiem wiadomo, iż  nasz apetyt wzmaga nie tylko smak potrawy, ale także sposób jej podania (wygląd opakowania). Doświadczenia rynkowe dostarczają nami informacji, iż przykładowo kolor szkła np. zielony, czy też poręczne opakowanie może wpłynąć na sukces sprzedaży w danym segmencie.

            Scharakteryzowane do tej pory w artykule badania marketingowe pozwolą ustalić, jaki rodzaj gotowego dania  powinniśmy wypuścić na rynek (badanie preferencji produktowych), jaki smak powinna mieć potrawa oraz jak powinno wyglądać opakowanie produktu (badania testowe). Kwestią kluczową jest również cena. Badania wrażliwości cenowej, tak jak poprzednie rodzaje badań,  realizowane są w paradygmacie pomiarów ilościowych i  koncentrują się na identyfikacji zakresu cen danego produktu, który byłby akceptowanych przez potencjalnych jego  odbiorców. Po ustaleniu owej kwestii zostaje już tylko odpowiedź na pytanie „gdzie?” konsumenci najchętniej zaopatrywali by się w dany towar. Czy nowy produkt powinien być dostępny głównie w dyskontach spożywczych, supermarketach, a może ekskluzywnych delikatesach? Odpowiedź otrzymamy  realizując badania marketingowe z zakresu  preferencji zakupowych.

            Załóżmy, iż efektem finalnym wszystkich rekomendowanych w artykule badań marketingowych  jest następujący produkt: bigos meksykański o ostrym, wyrazistym smaku sprzedawany w słoikach w kształcie tradycyjnego sombrera. Grupą docelową są głównie ludzie młodzi, studenci. Produkt można kupić przede wszystkim w dyskontach spożywczych po 5 złotych za sztukę. Przedstawiona powyżej koncepcja nowego dania typu convience food może wydawać się nieco dziwaczna, ale jeśli rzeczywiście będzie miała swoje potwierdzenie w wynikach badań marketingowych raczej nie powinniśmy się martwić o jej powodzenie na  rynku. Dla pewności możemy zawsze jeszcze sięgnąć po badania marketingowe określające popyt deklaratywny w danej grupie docelowej. Uzbrojeni w powyższy arsenał badań marketingowych możemy ruszać ze swoim nowym produktem  na podbój rynku żywności wysoko przetworzonej z przeświadczeniem, iż udział w jego zyskać w dużej mierze stanie się naszym udziałem.


Zadzwoń teraz!